SLD - Lewica Razem

image_intro_alt

Liberadzki: Należy przyspieszyć wydawanie pieniędzy z UE, w tym celu należy wymienić marszałków województw

- Trzeba wymienić zarządy i marszałków województw, by sprawniej wydawać unijne pieniądze w województwach – powiedział Bogusław Liberadzki podczas konferencji prasowej w Sejmie 15 października 2018 r. - W wykorzystaniu środków unijnych przez województwa mogą pojawić się zagrożenia – poinformował wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

- Do dyspozycji województw w ramach regionalnych programów operacyjnych w tej perspektywie finansowej mamy około 145 mld. zł. Około 10 proc. to są rozliczone inwestycje lub właśnie rozliczane. Około kolejnych 50 proc. mają stan: wybrano projekt, podpisano umowę oczekuje się na zaakceptowanie ewentualnie rozpisanie przetargów. Czyli zostaje jeszcze około 40 - 45 proc. nietkniętych pieniędzy. Rok 2019 i 2020 - to są jeszcze tylko dwa lata tej perspektywy i potem kończenie projektu i rozlicznie. Sytuacja jest równa w różnych województwach. Mamy województwa ekstremalnie niskie na poziomie ok. 10 proc. i zaawansowane - na tle tych niskich - na poziomie ok. 30 proc. - wyliczał prof. Liberadzki.

Jednocześnie przyznał, że nie wie skąd się biorą tak istotne różnice w wykorzystaniu środków UE przez województwa. - Musimy to wyjaśniać po stronie polskiej - ocenił.

Zdaniem polityka SLD jedną z recept na poprawę sytuacji jest wymiana zarządów województw oraz marszałków im przewodzących. - Trzeba wymienić na lepiej - z naszego punktu widzenia lepiej, to znaczy więcej SLD we władzach województw – oświadczył.

Lista nr 5 KW SLD Lewica Razem

© 2018 KKW SLD LEWICA RAZEM. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Rozumiem