SLD - Lewica Razem

image_intro_alt

Powszechny Program In Vitro dla Polski

- Wszędzie, gdzie będziemy mieli wpływ na rządy, będą środki na in vitro. I to jest dla nas bardzo ważna sprawa, bo inne kraje już sobie z tym radzą. Bo to jest kwestia cywilizacyjna. Nie można in vitro mieszać z kwestią ideologii. Medycyny nie można absolutnie mieszać z ideologią, bo nic dobrego z tego nie wyjdzie – powiedział Włodzimierz Czarzasty 13 października 2018 r. w Białymstoku, podczas konferencji „Powszechny program in vitro dla Polski”.

- Myślę, że kler wcześniej czy później zrozumie, że in vitro jest metodą dającą życie, a nie zabierającą życie. Jestem co do tego przekonany – podkreślił lider SLD. - Nie ucieknie się przed progresem, przed nauką, przed medycyną - i nie ma po co uciekać- dodał.

Główną postacią konferencji był prof. Marian Szamatowicz, twórca in vitro w Polsce. - Prawo do posiadania potomstwa jest podstawowym prawem człowieka. Wykładnia teologiczna tego prawa nie uznaje, ale ja się pod tym nie podpisuje. Metoda in vitro w ponad 60 proc. przypadków daje szanse na posiadanie potomstwa, więc trzeba ją promować – mówił prof. Szamatowicz, który kandyduje do Sejmiku Województwa Podlaskiego z listy SLD Lewica Razem.

W konferencji udział wziął prof. Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. - Jesteśmy z tymi, którzy chcą mieć dzieci. Tak, jest potrzebna odwaga do tego, żeby powiedzieć: nie róbcie sztucznych barier.

- Nie ma obowiązku leczenia niepłodności, ale jeżeli ktoś chce się na to zdecydować - to powinien mieć taką możliwość – podkreślił eurodeputowany SLD.

W 2005 r. rząd SLD (min. zdrowia M. Balicki) przyjął pierwszy w historii program zdrowotny finansowania in vitro ze środków publicznych na lata 2006-2008. Po objęciu władzy przez PiS w listopadzie 2005 r. program został wstrzymany. PO po wygranych wyborach w 2007 r. wbrew deklaracjom poparcia dla in vitro nie wznowiła tego programu, który spełniał wszelkie wymogi formalno-prawne. Dopiero po 6 latach (w 2013 r.) PO uruchomiła program finansowania in vitro ze środków publicznych bazujący na programie lewicowym z 2005 r. i programie lewicowego prezydenta Częstochowy z 2012 r.
Obecnie z inicjatywy samorządowców SLD w całej Polsce uruchomiane są lokalne programy refundacji zabiegów in vitro: Łódź, Częstochowa, Bydgoszcz, Poznań, Sosnowiec oraz wojewódzkie w Zachodniopomorskim oraz Łódzkim.

Efekty? W lipcu br. w Łodzi przyszło na świat 87 dziecko, a w sierpniu w Częstochowie urodziło się 35 dziecko z miejskiego programu in vitro.

 zdrowie in vitro

 

 

 

Lista nr 5 KW SLD Lewica Razem

© 2018 KKW SLD LEWICA RAZEM. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Rozumiem