SLD - Lewica Razem

image_intro_alt

Andrzej Rozenek składa zawiadomienie w sprawie złamania Kodeksu Wyborczego przez Patryka Jakiego w związku z nielegalnym rozdawaniem alkoholu podczas kampanii wyborczej

Miarka się przebrała i dość notorycznego łamania prawa ze strony kandydata PiS na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego. Wczoraj w mediach społecznościowych zamieściłem film, na którym wyraźnie widać, że Patryk Jaki i Piotr Guział rozdają darmowy alkohol na spotkaniu wyborczym, co jest niezgodne z Kodeksem Wyborczym. Nie jest to pierwsze złamanie Kodeksu Wyborczego, którego dopuszcza się Patryk Jaki i pragnę krótko przypomnieć Państwu te naruszenia.

Po pierwsze, prekampania. Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej pani Magdalena Pietrzak powiedziała w RMF FM: „Podejmowanie przez podmioty lub osoby, które zamierzają uczestniczyć w zbliżających się lecz jeszcze nieogłoszonych wyborach działań, które noszą cechy kampanii wyborczej są niezgodne z przepisami prawa wyborczego”. Mimo to Patryk Jaki prowadził agitację wyborczą przed ogłoszeniem daty wyborów.

Po drugie, agitacja na terenie rządowych instytucji. Bilbordy Patryka Jakiego znalazły się na terenie Centrum Obsługi Administracji Rządowej przy ulicy Powsińskiej. Przepis Kodeksu Wyborczego, Dziennik Ustaw z 2018 r. poz. 754 art.108 paragraf 1 mówi – Zabrania się agitacji wyborczej na terenie administracji rządowej oraz administracji samorządu terytorialnego oraz sądów. To jest kolejne naruszenie.

Po trzecie, bilbordy bez loga oraz nazwy komitetu wyborczego, art.109 tego samego Kodeksu Wyborczego paragraf 2 – Materiały wyborcze powinny zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego od którego pochodzą. Bilbordy Patryka Jakiego takich oznaczeń nie posiadają.

Po czwarte, rozdawanie darmowego alkoholu na spotkaniu wyborczym. Artykuł 108a paragraf 2 Kodeks Wyborczy – Zabrania się podawania lub dostarczania, w ramach prowadzonej agitacji wyborczej, napojów alkoholowych nieodpłatnie lub po cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania, nie wyższych od ceny nabycia lub kosztów wytworzenia. Proceder ten podlega karze grzywny od 5000 do 50 000 złotych.

Były też zagrania nieuczciwe i na pograniczu prawa, których dopuścił się Patryk Jaki w tej kampanii: prowadził agitację z użyciem pojazdu służbowego i w czasie pełnienia urzędu wiceministra sprawiedliwości i przewodniczącego Komisji ds. Reprywatyzacji w Warszawie.

Jaki to zawodnik, który gra nieczysto, ale po prostu fauluje. Dość już tego, nadszedł czas, aby pokazać mu czerwoną kartkę.

Cała Polska żyje sprawą Hanny Zdanowskiej, skazano ja na 20 000 złotych grzywny, w związku z czym na konferencji minister Jacek Sasin mówił, że kandydująca na kolejną kadencję Hanna Zdanowska nawet jeśli zostanie wybrana na prezydenta nie będzie mogła objąć mandatu i tej funkcji sprawować. Zapowiedział, że jeżeli Zdanowska zostanie wybrana to wojewoda łódzki Zbigniew Rau będzie musiał zwrócić się do premiera o ustanowienie zarządu komisarycznego w Łodzi. Pytam się, czy minister Sasin powie to samo warszawiankom i warszawiakom, co będzie jeśli Patryk Jaki zostanie skazany na karę grzywny, a ta sprawa wydaje się bardziej oczywista od sprawy pani Zdanowskiej, w wysokości do 50 000 złotych. Czy zdaniem ministra Sasina, analogicznie do sytuacji w Łodzi, głos na kandydata PiS w Warszawie to głos stracony, ponieważ i tak będzie musiał zastąpić go komisarz? Czy wojewoda mazowiecki pan Zdzisław Sipiera ma już kandydata na komisarza stolicy, w przypadku zwycięstwa Patryka Jakiego w wyborach?

Są to pytanie otwarte, ale warto zadać je ministrowi Sasinowi.

Jednocześnie pragnę poinformować, iż moi prawnicy złożą dzisiaj zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia przez pana Patryka Jakiego w związku z nielegalnym rozdawaniem alkoholu podczas kampanii wyborczej. Zawiadomienie trafi do Rejonowej Komendy Policji Warszawa 1 przy ulicy Wilcza 21.

Andrzej Rozenek, kandydat komitetu SLD Lewica Razem na prezydenta Warszawy Sejm RP 12.10.2018 r.

Lista nr 5 KW SLD Lewica Razem

© 2018 KKW SLD LEWICA RAZEM. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Rozumiem