SLD - Lewica Razem

image_intro_alt

Żukowska: Marsz Równości jest pokojowym zgromadzeniem

Ze zdumieniem i ubolewaniem przyjęłam informację o wydaniu przez prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka zakazu przeprowadzenia manifestacji Marsz Równości zaplanowanej na 13 października br.

Marsz Równości jest pokojowym zgromadzeniem, które organizowane jest i bez zakłóceń odbywa się w wielu miastach w Polsce. Jego podstawowym przekazem jest przypominanie o konstytucyjnej zasadzie równości wobec prawa, jednostkowej wolności i tolerancji, a także o szacunku dla różnorodności, bez którego nie ma demokracji. Mimo pokojowego przekazu i przebiegu Marsz Równości nie od dzisiaj jest solą w oku konserwatywnych polityków. W 2004 r. podobnej demonstracji - Parady Równości - zakazał ówczesny prezydent m. st. Warszawy Lech Kaczyński. Zakaz ten uznany został za bezprawny przez Trybunał w Strasburgu. Nie ma wątpliwości, że podobny los czeka decyzję o zakazie wydaną przez prezydenta Żuka. Prezydent twierdzi, że decyzję podjął na podstawie przedstawionej przez Policję analizy ryzyka. Chciałabym uzyskać dostęp do tej analizy. Uzasadnienie decyzji pana prezydenta Żuka jest dosyć mgliste i oparte na wątpliwych przesłankach.

Ubolewam, że ważny polityk Platformy Obywatelskiej, która głosi konieczność walki o praworządność i liberalną demokrację opartą na szacunku dla każdego i każdej obywatelki, wystosował decyzję, wprost sprzeciwiając się podstawowemu przekazowi własnej partii. Ubolewam tym bardziej, że Krzysztof Żuk to przewodniczący komitetu wyborczego, z którego list startują również polityczki i politycy, członkinie i członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jest oczywiste, że decyzji tej nie wydano w imieniu SLD, ani w porozumieniu z SLD. Prezydent Żuk działał tu jako urzędujący organ administracji właściwy do rozpatrywania zgłoszeń dotyczących manifestacji publicznych. Taki brak szacunku do parterów oczywiście może tylko ranić. Jest jednak jasne, że w obecnej chwili wycofanie się z kandydowania z list Krzysztofa Żuka pozbawiłoby lubelską lewicę szansy na JAKĄKOLWIEK reprezentację w Radzie Miasta, ponieważ termin na rejestrację komitetów wyborczych i zgłaszanie kandydatów już minął. Członkowie i członkinie SLD będą się jeszcze starali nakłonić prezydenta Żuka do zmiany powziętej decyzji oraz starali się przekonać go do tego, że postulatów równości nie ma się co obawiać, tylko należy je popierać!

Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka prasowa SLD

Lista nr 5 KW SLD Lewica Razem

© 2018 KKW SLD LEWICA RAZEM. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Rozumiem