SLD - Lewica Razem

image_intro_alt

Rozenek: Obronię Warszawę przed skutkami deformy edukacji minister Zalewskiej

Jednozmianowa nauka w warszawskich szkołach, wyższe wynagrodzenie dla nauczycieli, darmowe zajęcia pozalekcyjne oraz posiłki dla uczniów, nowe placówki edukacyjne – to główne punkty oferty SLD Lewica Razem dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy, które przedstawiono podczas konferencji prasowej 5 października 2018 r. na warszawskim Ursynowie.

- Edukacja jest sprawą podstawową. Mamy następujący problem - deforma wprowadzona przez minister Zalewską za chwilę spowoduje kumulację roczników w szkołach średnich. Dobry gospodarz miasta musi być przygotowany na tę sytuację i ja wiem jak sobie z tym kataklizmem zrzuconym na barki samorządów poradzić, chociaż nie będzie to proste – nakreślił sytuację w systemie edukacji Andrzej Rozenek. - Największe problemy wystąpią w tzw. „sypialniach” Warszawy np. na Ursynowie, w centrum miasta mamy jeszcze trochę szkół, które stoją puste i będzie można je włączyć do użytkowania. Natomiast tutaj, w „sypialniach”, takich lokali nie ma – kontynuował kandydat SLD Lewica Razem na prezydenta Warszawy.

- Urząd miasta musi zacząć od audytu wolnych pomieszczeń, aby móc stwierdzić gdzie można umieścić uczniów w danym czasie. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której uczniowie uczą się nawet nie na dwie, ale na trzy zmiany. Po drugie, musimy sprawdzić jaką kadrą nauczycielską dysponujemy. Musimy zaapelować do nauczycieli, którzy przeszli już na emeryturę, aby wrócili do pracy i znów podjęli naukę naszych dzieci. W zamian należy zaproponować godne wynagrodzenie, to leży w interesie mieszkańców oraz w zakresie możliwości i obowiązków prezydenta miasta stołecznego Warszawy – oświadczył Rozenek.

Polityk lewicy ocenił również dotychczasowe działania obecnych władz miasta. - Dobry gospodarz przewiduje nie tylko to co dobre, ale przede wszystkim co złego może wydarzyć się w przyszłości. Wiemy, że ta deforma dotknie dzieci i młodzież. Ja wiem co należy zrobić, moi eksperci narysowali mapę drogową, która doprowadzi, że ta deforma będzie najmniej dotkliwa dla warszawianek i warszawiaków. Ubolewam, że prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz niewiele w tej sprawie robi, widocznie postanowiła, iż rezygnując z urzędu nie zajmować się niczym co jest istotne dla mieszkańców Warszawy.

Sebastian Wierzbicki, lider SLD w Warszawie wypunktował konkretne propozycje dotyczące edukacji:

- Zlikwidujemy zmianowość w szkołach, każde dziecko będzie mogło chodzić na pierwszą zmianę. Wiemy, że potrzebne są nowe szkoły oraz nowe lokale. Przypomnę, że to SLD zapoczątkowało budowę przedszkoli modułowych w Warszawie, dzisiaj tak samo można budować i szkoły.

- Wynagrodzenia dla nauczycieli w górę. Podwyższymy wydatki motywacyjne dla pedagogów, uważamy, że nauczyciele zarabiają w Warszawie zbyt mało. Miasto na to stać, aby zaczęli zarabiać przyzwoicie, aby praca w szkole nie była przykrym obowiązkiem, ale przyjemnością – kontynuował kandydat do Rady Warszawy z okręgu Mokotów.

- Bezpłatne zajęcia dodatkowe dla dzieci i młodzieży , mogą jeździć na koniach, uczyć się języka francuskiego – wyliczył kontynuował Wierzbicki.

 - Darmowe obiady w szkołach. Dużej części mieszkańców stolicy nie stać, aby kupić gorący posiłek dla dziecka w szkole, w związku z tym nie stać ich na zajęcia dodatkowe. Znajdziemy pieniądze w budżecie Warszawy nie tylko na zajęcia dodatkowe, ale również sprawimy, aby żadne dziecko nie wychodziło ze szkół głodne. Miasto stać, aby stołówki, które były zastępowane przez firmy cateringowe, wróciły do placówek szkolnych – oświadczył.

Lista nr 5 KW SLD Lewica Razem

© 2018 KKW SLD LEWICA RAZEM. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Rozumiem