SLD - Lewica Razem

image_intro_alt

SLD Lewica Razem: Lepsze powietrze w Olsztynie

Wojewódzki program dopłat do wymiany pieców w domach oraz rozwijanie miejskiej sieci ciepłowniczej to konkretne propozycje lewicy dla mieszkańców Olsztyna oraz województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Podczas konferencji prasowej KKW SLD Lewica Razem kandydaci do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego: Marcin Kulasek, Jan Antochowski, Jola Olow, Mieczysław Aszkiełowicz oraz kandydat na Prezydenta Olsztyna Krzysztof Kacprzycki i kandydaci do Rady Miasta: Stanisław Szatkowski i Marcin Kiwit; zaprezentowali szpice programową „Powietrze w normie”.

- Jest rządowy program dopłat, ale bez współpracy rządu i samorządu tego problemu nie da się rozwiązać – podkreślił Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD i szef sztabu wyborczego.

„Powietrze w normie”

Monitoring jakości powietrza. W każdej gminie wprowadzimy obowiązkowy, całoroczny monitoring jakości powietrza, którego wyniki będą w czasie rzeczywistym dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej. W przypadkach, w których jakość powietrza będzie tak niska, że zagraża to zdrowiu, poinformujemy o tym na stronach internetowych, w mediach społecznościowych oraz – dla chętnych – za pomocą wiadomości SMS.

Uchwała antysmogowa w każdym województwie. Sejmiki części województw przyjęły w ostatnim czasie tzw. uchwały antysmogowe. Są one bardzo potrzebne, ponieważ dają narzędzia do walki z zanieczyszczeniami powietrza: zakaz ogrzewania węglem i drewnem czy zakaz używania kotłów i pieców, które nie spełniają odpowiednich norm. Niestety, ciągle są województwa, w których takich regulacji nie przyjęto, lub takie, w których obowiązują one tylko Powietrze w normie 12 na części ich obszaru. Zmienimy to! Regulacje przyjazne dla czystego powietrza muszą obowiązywać w każdym regionie!

Rzetelne egzekwowanie przepisów, które chronią powietrze. Dzisiaj obowiązuje wiele przepisów, które za pomocą zakazów i nakazów chronią czyste powietrze. W praktyce jednak okazuje się, że nie są one przestrzegane, ponieważ nie angażuje się odpowiednich sił i środków do tego, by je egzekwować. Dobrym przykładem jest palenie śmieci, które od lat jest wykroczeniem. Przestrzeganie tych przepisów będzie priorytetem straży miejskich i gminnych oraz policji. Wyposażymy te służby w odpowiedni sprzęt i sfinansujemy szkolenia, a w razie potrzeby – także dodatkowe godziny pracy

Wsparcie dla mieszkańców. Zanieczyszczenie powietrza to często rezultat biedy. Z tego powodu mieszkańcy kupują niskokaloryczny węgiel, palą odpadami lub drewnem albo używają starych kotłów i pieców, które nie spełniają potrzebnych norm. Dlatego zapewnimy dofinansowanie do wymiany urządzeń grzewczych i do termomodernizacji budynków, w tym w szczególności – budynków komunalnych. Samo wsparcie finansowe nie zapewni jednak czystego powietrza: potrzebna jest zmiana świadomości. Zorganizujemy i sfinansujemy w szkołach na każdym poziomie programy edukacyjne dotyczące ochrony powietrza i jej znaczenia dla naszego zdrowia.

 

Lista nr 5 KW SLD Lewica Razem

© 2018 KKW SLD LEWICA RAZEM. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Rozumiem