SLD - Lewica Razem

image_intro_alt

SLD Lewica Razem: Sieć zielonych korytarzy, alarm antysmogowy, termomodernizacja i sprawna komunikacja miejska – pakiet na rzecz czystego powietrza

- Świeże powietrze to nasze zdrowie, aby przygotować dobry program antysmogowy należy poznać jaka sytuacja panuje w polskich miastach – powiedział Krzysztof Gawkowski rozpoczynając konferencję prasową SLD Lewica Razem, poświęconą ochronie czystego powietrza w polskich miastach. - Na 50 miast o najgorszym powietrzu na naszym kontynencie aż 33 znajdują się w Polsce. SLD Lewica Razem w swoim programie samorządowym chce postawić na kwestie świeżego powietrza. W każdej gminie wprowadzimy obowiązkowy, całoroczny monitoring jakości powietrza, którego wyniki będą w czasie rzeczywistym dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej. Potrzebny jest nie tylko monitoring, ale też i działanie – obwieścił polityk lewicy i wykazał, iż samorządy powinny zainwestować w termomodernizacje budynków oraz w wymianę pieców oraz w edukację w szkołach średnich, aby zwiększyć świadomość społeczną problemu. - To wszystko ma spowodować, iż świeże powietrze nie będzie zapisane jedynie na kartkach papieru, ale rzeczywiście będziemy mogli z niego korzystać. Polityka termomodernizacyjna, polityka edukacyjna, polityka świeżego powietrza wiążą się z ludzkim zdrowiem, jeżeli nie będziemy o tym pamiętali to w roku 2025 największe miasta w Polsce będą najbardziej zanieczyszczonymi na świecie – podkreślił Gawkowski. - Nie ma na to naszej lewicowej zgody – dodał.

konfa2240918

Swoje osobiste bolączki związane z zanieczyszczeniem powietrza zaprezentowała Agata Czarnacka z Inicjatywy Feministycznej. - Od 37 lat, czyli przez całe moje życie, zmagam się z astmą. Czytam coraz bardziej alarmujące statystyki, dzieci coraz częściej chorują na przewlekłe choroby górnych dróg oddechowych, a stąd do astmy, co wiem po sobie, jest już tylko krok.

- Kwestia czystego powietrza jest kluczowa dla zdrowia przyszłych pokoleń. W Warszawie dzieci są narażone nie tylko na spaliny, jednakże w stolicy mamy trzy razy więcej samochodów na 1000 mieszkańców niż w Nowym Jorku. To jest zdecydowanie za dużo – wykazała kandydatka do Rady Warszawy z okręgu Targówek, Wawer, Wesoła. - Szanuję ruch samochodowy i rozumiem, że ten środek transportu jest często niezbędny, ale nie wszyscy musimy dojeżdżać autami do pracy, nie wszyscy musimy męczyć się z parkowaniem, tym bardziej, że ten środek transportu jest niezwykle kosztowny – podkreśliła Czarnacka.

Polityczka lewicy przedstawiła również swój program, który samorząd powinien realizować w celu poprawy jakości powietrza w Warszawie. - W samorządzie chcę uczynić komunikację publiczną sexy! To jest po prostu fajne, móc jeździć swobodnie, bez zawracania sobie głowy parkowaniem. Poza tym pragnę, aby Straż Miejska realnie wykonywała swoje obowiązki i została wyposażona w większą ilość mierników zanieczyszczeń powietrza. Funkcjonariusze Straży powinni badać zawartość spalin zarówno samochodów, jak i pieców, kiedy widać, iż dymem z komina jest coś nie tak. Chciałabym stworzenia niezależnego programu pomiarów powietrza, dzięki, któremu bezstronnie dowiadywalibyśmy się o tym co się dzieje.

- Zróbmy Warszawę czystą, w której można będzie oddychać pełną piersią – zaapelowała Agata Czarnacka.

konfa3240918

Andrzej Rozenek rozpoczął swoje wystąpienie od retrospekcji. - Zacznę od 2011 r., wtedy dostałem się do Sejmu i rozpocząłem walkę o odnawialne źródła energii. W tamtym okresie temat czystego powietrza był dla wielu osób tematem śmiesznym, był przedmiotem dowcipów i żartów. Właśnie wtedy udało mi się nawiązać współpracę z panem Marcinem Popkiewiczem, z Greencpeace, z Koalicją Klimatyczną; dzięki temu poznałem zatrważające dane, które nie docierają do opinii publicznej. 50 000 ludzi umiera w wyniku chorób układu oddechowego i są to choroby, które wprost wynikają z zanieczyszczenia powietrza – z emisji: pyłów zawieszonym Pm10 oraz Pm2,5, tlenków azotu oraz benzopirenu, który jest cichym zabójcą – poinformował kandydat na prezydenta Warszawy 24 września 2018 r.

- Zanieczyszczenie powietrza bierze się z dwóch głównych źródeł. Pierwsze źródło, niesprawne i stare kotły, w których pali się nieekologicznym paliwem lub wręcz śmieciami. Drugie źródło, samochody, które wydzielają ogromne ilości spalin. W dużych miastach te dwa źródło w dużych miastach występują w ogromnym natężeniu i ten problem występuje również w Warszawie – podsumował Rozenek. - Jako prezydent Warszawy pragnę rozwiązać ten problem, w tym celu oprę się na programie przygotowanym przez ekspertów, przez takich ludzi jak Marcin Popkiewicz, czy też dr. inż. Sławomir Duda – oświadczył polityk lewicy.

Podczas konferencji prasowej poinformowano, iż już półtora roku temu dr. inż. Duda przygotował program dla miasta stołecznego Warszawy program, który opierał się na termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. W wyniku tylko tego jednego programu miasto i jego mieszkańcy mogliby rocznie oszczędzić 2 mld złotych. - Nie wiem dlaczego pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nie wdraża tego programu, ponieważ jest to nie tylko strata dla naszego zdrowia, ale też strata dla budżetu stolicy – stwierdził Andrzej Rozenek. - Program, o którym mówię ułatwi Warszawiankom i Warszawiakom normalne i zdrowe życie w tym wielkim i pięknym mieście. Chcemy wprowadzić zielone korytarze, które połączą wiele części Warszawy i jest to możliwe do zrobienia niewielkim nakładem sił i środków. Spotkaliśmy się dziś przy Torwarze nie bez powodu, całą Trasę Łazienkowską od tego miejsca, aż po ulicę Marszałkowską można przykryć i zadaszyć, a na górze takiej konstrukcji zbudować zielony korytarz. To jest wizja przyszłości, która jest do zrealizowania natychmiast i to za niewielkie pieniądze – obwieścił kandydat na prezydenta. - Nie mówię o rzeczach, które są nierealne, nie mówię o kolejnych 5 liniach metra, mówię o tym co jesteśmy w stanie zrobić. Sieć zielonych korytarzy zaprojektował pan Julian Łukasz, nasz ekspert – urbanista, który zaprojektował już wiele tego typu rozwiązań w innych miastach – podkreślił Roznek.

- Polska się przebudziła, jeszcze kilka lat temu zaczepiając polityka w sprawie smogu słyszałem: „panie, normy węgla ustalać to samobójstwo polityczne”. Dziś sytuacja się zmieniła, jest świadomość społeczna, ta wiedza jest powszechna, ale zabrało to kilka lat – powiedział Marcin Popkiewicz, ekspert w dziedzinie walki ze smogiem. - Nie ma obecnie dużego miasta, które nie posiadałoby programu ochrony powietrza. Idzie to w dobrą stronę i cieszę się, że układamy to w spójną wizję polityczną i systemową – podkreślił.

- Nie chodzi wyłącznie o jakość powietrza i to co wdychamy naszymi płucami, ale chodzi też o jakość naszego życia. Jeżeli Państwo przyjrzeli by się miastom takim jak Kopenhaga, czy też Wiedeń to są to miasta, które odchodzą od ruchu samochodowego, są miastami dla ludzi, którzy poruszają się głównie transportem zbiorowym – poinformował Popkiewicz. - Takie miasto jest przyjaźniejsze dla mieszkańców, jest też tańsze w utrzymaniu – dodał.

 

Lista nr 5 KW SLD Lewica Razem

© 2018 KKW SLD LEWICA RAZEM. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Rozumiem