SLD - Lewica Razem

image_intro_alt

SLD Lewica Razem: Nie pozwolimy zamknąć szpitala przy Górczewskiej! Tu 2000 kobiet ma szanse w walce z rakiem

- Dlaczego spotkaliśmy się przed szpitalem przy ulicy Górczewskiej w Warszawie? Ponieważ uważamy, że nie ma nic gorszego jak śmiertelna choroba, a tą śmiertelną chorobą jest rak. W Polsce nie ma praktycznie rodziny, która by się z tą chorobą nie zetknęła. Nie znam takiej rodziny i wiem, że wiąże się to z ogromną tragedią. Bardzo często ludzie pozostają bezradni, czekają w niekończących się kolejkach i nie potrafią sobie z tym problemem poradzić – powiedział Andrzej Rozenek rozpoczynając konferencję prasową 18 września 2018 r.

- Tym bardziej bolesne jest kiedy marnuje się sprzęt oraz możliwości i potencjał, który może służyć w walce z tą potworną chorobą. Dzisiaj stoimy przed szpitalem, który przestaje funkcjonować jako oddział onkologiczny, oddział onkologiczny dla kobiet – poinformował kandydat na prezydenta Warszawy z ramienia komitetu SLD Lewica Razem. - To bardzo smutne i mamy tutaj pretensje do ministra zdrowia, który za to bezpośrednio odpowiada. Mamy też pretensje do całego systemu, który został w taki a nie inny sposób zorganizowany i uniemożliwia dalsze funkcjonowanie tego szpitala – oświadczył Rozenek. - Kobiety, pacjentki potrzebują tego szpitala, my apelujemy oto, aby znalazły się pieniądze na jego dalszą aktywność – podkreślił.

Jak poinformowała Krystyna Barbara Kozłowska, była Rzecznik Praw Pacjenta szpital przy ulicy Górczewskiej w Warszawie posiada oddział, który jest przygotowany do wczesnej diagnostyki oraz rozpoznawania najmniejszych zmian nowotworowych oraz do szybkiego leczenia. - To jest to co nam kobietom po przejściach lub w trakcie choroby jest bardzo potrzebne i nie możemy się zgodzić na to, żeby taki oddział nie był finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia – stwierdziła kandydatka na radną Warszawy z okręgu obejmującego Bielany oraz Żoliborz. - Wszyscy mamy prawo do leczenia i pragniemy z tego korzystać. Nie możemy zostać pozostawione same sobie, szukać pomocy gdzie indziej, ponieważ tutaj już pomocy nie znajdziemy – oświadczyła Kozłowska.

- Bardzo prosimy o wsparcie! - zaapelowała.

Polityczki lewicy przygotowały również apel do Narodowego Funduszu Zdrowia, o szczegółach którego poinformowała Danuta Cicha-Marciniak z Forum Kobiet Lewicy oraz pacjentka tego szpitala. - Brak kontraktu stanowi niedopuszczalne marnotrawstwo nie tylko środków, ale i również społecznego entuzjazmu oraz zaangażowania, ponieważ zakład powstał przy współpracy ze Federacją Stowarzyszeń Amazonki. Ssam minister zdrowia wyraził opinię o celowości takiej inwestycji, a Narodowy Fundusz Zdrowia teraz ją niszczy – podsumowała Marciniak. - Apelujemy o natychmiastowe zawarcie kontraktu na leczenie kobiet w Zakładzie Onkologii Kobiecej w Centrum Leczenia i Rehabilitacji ATTIS. Wysyłamy ten apel w imieniu nas – kobiet do NFZ-tu oraz do wiadomości ministra zdrowia – powiedziała.

- Dziwi nas bardzo, że oddział nie został oddany do użytku. Były minister zdrowia objął go honorowym patronatem, a obecny uważa, że takie ośrodki jak ten muszą być preferowane. Natomiast prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w publicznych wypowiedziach zapowiadał otwieranie tego typu ośrodków. Konsultanci krajowi i wojewódzcy popierają takie oddziały onkologiczne i uważają, że są to europejskie standardy – poinformowała Danuta Marciniak.

- Nie odstąpimy, będziemy walczyć, aby ten oddział został oddany do użytku – dodała.

Szczegóły problemu jakim są nowotwory wśród kobiet przedstawiła Katarzyna Kądziela, liderka Inicjatywy Feministycznej. - Do 2025 roku rak i nowotwory będą pierwszym w Polsce zabójcą kobiet. Około 30% kobiet, u których zostanie wykryty nowotwór będzie miało przerzuty, a związku z tym leczenie będzie jeszcze trudniejsze. Nowotwór wykryty najwcześniejszym stadium to prawie 100% szansa przeżycia przynajmniej najbliższych pięciu lat, nowotwór wykryty w stanie zaawansowanym oznacza znacznie niższą przeżywalność. Polska jest w ogonie państw Europy, ponieważ przeżywalność osób chorych na nowotwory sięga 74% - wyliczała Kądziela.

Polityczka lewicy wykazała, iż w walce z nowotworami niezwykle ważne są nieduże oddziały zaopatrzone w najnowszy sprzęt diagnostyczny, które pozwalają na wykrywanie nowotworów w najwcześniejszym stadium. - Tu mogłoby leczyć się 2000 kobiet rocznie. A w Polsce na nowotwory piersi, czy też jajników zachorowywuje 18 000 kobiet i to jest o 8000 więcej, niż około roku 2000 i ta dynamika wzrostu jest ogromna – poinformowała Kądziela. - Dlatego marnotrawienie i zamykanie ośrodka, który jest wyposażony w najlepszy możliwy sprzęt oraz posiada załogę jest niezrozumiałe i my na to nie pozwolimy – oceniła.

Katarzyna Kądziela stwierdziła zwróciła się bezpośrednio do Warszawianek i Warszawiaków. - To jest nasze wspólne zadanie, Wasze zdrowie jest naszą sprawą. To jest zdrowie nas kobiet, Waszych sióstr, Waszych żon, to jest nasza wielka sprawa.

Wyraźnie wzruszona głos zabrała Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, która osobiście przeżyła walkę z nowotworem. - Uroniłam łezkę patrząc na te napisy, słuchając i mając własne doświadczenia. Uroniłam łezkę, ponieważ przedstawiciele mojego państwa tak się zachowują. Jest mi z tym ogromnie, ogromnie ciężko, że tak się właśnie dzieje. A profilaktyka, pomoc, nowoczesna diagnostyka jest przecież ogromnie ważna i ja jestem tego najlepszym przykładem – mówiła kandydatka na radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego z okręgu Warszawa Północ. - Nie dajemy się! Będziemy walczyć do ostatniej chwili , będziemy walczyć, aby kobiety zostały poważnie potraktowane przez służbę zdrowia – grzmiała Szmajdzińska.

Na zakończenie konferencji prasowej głos raz jeszcze zabrał Andrzej Rozenek. - Proszę zauważyć, tu wpompowano kilkanaście milionów złotych w najnowocześniejszy sprzęt, tu stworzono warunki, aby 2000 kobiet mogło być leczonych.

- Wzywam innych kandydatów na prezydenta Warszawy, krzyczcie ze mną – nie pozwolimy zamknąć szpitala przy Górczewskiej – powiedział. - Będziemy walczyć o kobiety, które mają problem onkologiczny – zapowiedział Rozenek.

Lista nr 5 KW SLD Lewica Razem

© 2018 KKW SLD LEWICA RAZEM. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Rozumiem