SLD - Lewica Razem

image_intro_alt

Kulasek: Silny samorząd to demokratyczne państwo

Koleżanki i Koledzy!
Szanowni Państwo, Drodzy Goście!

21 października wybory samorządowe. Pierwsze wybory od 2015 r., od zwycięstwa konserwatywnej prawicy. To trudne trzy lata: trudne dla Polski, trudne dla lewicy. Dzisiaj walczymy nie tylko o naszą obecność w samorządzie, o realizację naszego programu, ale przede wszystkim – o demokrację, o rządy prawa, o przerwanie dominacji Prawa i Sprawiedliwości. To zadanie dla lewicy, bo Polska potrzebuje prawdziwej alternatywy! Mówię prawdziwej, bo taką alternatywą nie jest Platforma Obywatelska, nie jest nią Nowoczesna. Dzisiaj nie wystarczy powiedzieć: głosujcie na nas, bo Prawo i Sprawiedliwość jest złe; dzisiaj musimy przekonać do naszej wizji gmin, powiatów i województw, pokazać, że lewica potrafi rządzić lepiej i skuteczniej. Nie przez przypadek jesteśmy w Dąbrowie Górniczej, mieście polskiej lewicy!

W czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości, gdy naruszana jest Konstytucja, gdy dorobek III Rzeczpospolitej jest każdego dnia kwestionowany, po stronie opozycji ważna jest jedność. Jedność musi iść jednak w parze z wiarygodnością. Nie może oznaczać zaprzeczenia ideowej tożsamości i politycznych biografii. Dlatego jako Sojusz Lewicy Demokratycznej, największa dziś partia na lewicy, zaprosiliśmy wszystkie lewicowe partie i organizacje społeczne do współpracy i wspólnego startu w wyborach samorządowych. Na nasze zaproszenie odpowiedziało kilkadziesiąt podmiotów: nie było łatwo, ale – czasem wbrew animozjom z przeszłości – udało nam się stworzyć wspólny program i wspólne listy. Dziękuję Wam za to, cieszę się, że jesteśmy dzisiaj razem w Dąbrowie Górniczej.

Nie wszyscy na lewicy są z nami. Szanujemy ich wybory, szanujemy prawo każdej partii do zawierania koalicji wyborczych, do sprawdzenia się w wyborach. Życzymy Wam dobrze, trzymamy kciuki za jak najwięcej lewicowych radnych, burmistrzów i prezydentów miast! Wasz sukces jest naszym sukcesem! Każdy na lewicy musi jednak pamiętać, by wchodząc w polityczne porozumienia, nie zgubić socjaldemokratycznej tożsamości, by budować koalicje na fundamencie wspólnego programu, wspólnych wartości, a nie tylko politycznej kalkulacji. Wyborcy lewicy na to nie zasługują!

Fundamentem Koalicyjnego Komitetu Wyborczego „SLD Lewica Razem” jest wspólny program, program samorządowy: wizja gmin, powiatów i województw, plan działania dla naszych radnych, burmistrzów i prezydentów miast. Podkreślam to, bo inaczej niż nasi konkurenci, nie obiecujemy w nim rzeczy, które załatwia się na Wiejskiej, w Sejmie, za które odpowiedzialni są ministrowie. W programie mówimy o tym, jak będą wyglądały gminy, powiaty i województwa rządzone przez lewicę. Wierzymy, że potrafimy to robić lepiej i skutecznej od konserwatywnej prawicy spod znaku Prawa i Sprawiedliwości i liberałów z Platformy Obywatelskiej.

Nasz program ma siedem filarów, każdy z filarów to jeden tydzień naszej kampanii: „Po stronie dziecka, po stronie rodzica”, bo samorząd musi być partnerem rodzica w wychowaniu dziecka, o tym będziemy mówić w poniedziałek w Łodzi; „Zdrowie na miejscu”, bo czas na to, by samorząd wziął odpowiedzialność za zdrowie mieszkańców, o tym porozmawiamy w Kaliszu; „Powietrze w normie”, bo chcemy, by nasze dzieci oddychały zdrowym powietrzem, o tym będziemy mówić w Warszawie; „Srebrna rewolucja”, bo samorząd musi zapewnić seniorom godne życie, o sprawach seniorów porozmawiamy w Bydgoszczy; „Dobre mieszkanie w każdej gminie”, bo mieszkanie to prawo, a nie towar, o tym przypomnimy w Szczecinie; „Przestrzeń, która nie kłamie. Historia, która nie dzieli”, bo nikt nie będzie narzucał nam patronów ulic naszych miast, o tym będziemy mówić w Olsztynie; „Decydujemy wspólnie”, bo samorząd należy do nas, mieszkańców, o tym przypomnimy w Świdnicy i Wrocławiu.

Zaczynamy kampanię samorządową, ale nie zapominamy o sprawach, o które walczymy od lat: o sprawach kobiet. Już dzisiaj zapraszam wszystkich na Ogólnopolskie Forum Kobiet Lewicy 15 września w Łodzi! W Białymstoku będziemy mówić o finansowaniu przez samorządy zapłodnienia in vitro. W czasach, gdy prawica zabiera z budżetu pieniądze dla par, które chcą mieć dzieci, tylko samorządy mogą zagwarantować im pomoc. Pokazaliśmy, jak to się robi w Częstochowie, w Łodzi i w województwie łódzkim!

Nasze hasło to „Silny samorząd, demokratyczna Polska”. Po latach rządów Prawa i Sprawiedliwości uważamy, że tylko silna lewica w samorządzie obroni demokratyczne państwo prawne, które partia rządząca niszczy konsekwentnie od 2015 r. Prawo i Sprawiedliwość zdominowało Sejm i Senat, rząd i administrację rządową w terenie, podporządkowało sobie prokuraturę, a teraz próbuje przejąć kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości. Samorząd terytorialny to ostatni segment władzy, który jest niezależny od Prawa i Sprawiedliwości. Silny samorząd to nie tylko dobrze zarządzane gminy, powiaty i województwa. To gwarancja demokratycznego, zgodnego z Konstytucją sprawowania władzy w Polsce. A to dzisiaj dla lewicy najważniejszy cel!

Wystawiamy listy we wszystkich 85 okręgach wyborczych do sejmików. Kandydaci koalicji SLD Lewica Razem obecni będą w 316 powiatach. Na naszych listach znajdzie się 16 tysięcy kandydatów z kilkudziesięciu partii, stowarzyszeń i związków zawodowych. Są z nami najlepsze nazwiska lewicy: doświadczeni samorządowcy, ale także – byli posłowie, senatorowie, ministrowie, posłowie do Parlamentu Europejskiego. To wielka lewicowa ekipa, z którą idziemy po sukces! Sondaże są dla nas życzliwe: mamy stabilne 10% poparcia i zajmujemy miejsce na podium. To dobry punkt wyjścia do walki, podkreślam do walki, bo nie ma większego grzechu, jak myśleć, że zamiast kampanii wystarczą dobre sondaże. Sam startuję do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w trudnym dla lewicy okręgu i wiem, że tylko ciężka praca może dać mojej liście mandat.

Do boju!

Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD wystąpienie podczas konwencji wyborczej KKW SLD Lewica Razem 8 września 2018 r. Dąbrowa Górnicza

Lista nr 5 KW SLD Lewica Razem

© 2018 KKW SLD LEWICA RAZEM. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Rozumiem